2 – 3
           13΄ Λαγός         21΄ Cisse
           90΄(+8) Michel 45΄(+1) Gilberto Silva
                                     63΄ Βύντρα

Σπουδαίο παιχνίδι στο Ο.Α.Κ.Α.  στον επαναληπτικό αγώνα ανάμεσα στην Α.Ε.Κ. και τον Παναθηναϊκό. Η Ένωση μετά από έναν αγώνα που τα είχε όλα (5 γκολ, κόκκινη κάρτα, νεύρα τόσο στους οπαδούς όσο και ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, διακοπή στο 66΄ όταν μπήκαν στο γήπεδο ορισμένοι οπαδοί και μια από τις χειρότερες διαιτησίες της φετινής χρονιάς) παρ’ ότι ηττήθηκε 3-2 από έναν ΠΑΟ που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του τη φετινή χρονιά, πήρε
την πρόκριση στα ημιτελικά τους Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ, χάρις στο 2-0 του πρώτου αγώνα.
       Με την έναρξη του αγώνα οι παίκτες του ΠΑΟ είχαν ένα στόχο στο μυαλό τους: να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ για να μπουν για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Έτσι, άρχισαν να πιέζουν από το πρώτο λεπτό και στο 3΄ ο Cisse έκανε την πρώτη φάση στο παιχνίδι. Μετά από απίθανη μπαλιά του Νίνη έφυγε γρήγορα στον αιφνιδιασμό και επιχείρησε ένα σουτ το οποίο πέρασε μόλις έξω από την εστία του Sebastian Saja που επέστρεψε κάτω από τα δοκάρια των κιτρινόμαυρων. Οι παίκτες του Χιμένεθ γρήγορα αφυπνίστηκαν και αντλώντας δύναμη από τον κόσμο που προσήλθε στο Ο.Α.Κ.Α. άρχισαν να απειλούν και να πιέζουν. Πρώτη ευκαιρία αυτή στο 7΄, όταν ο Νίκος Λυμπερόπουλος έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ το οποίο όμως κατέληξε άουτ. Η Α.Ε.Κ. συνέχισε την πίεση που ασκούσε και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 13΄! Ο αγαπημένος «Λύμπε» της κιτρινόμαυρης εξέδρας, έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Παναγιώτη Λαγό ο οποίος με δυνατό σουτ και με τη βοήθεια του ίδιου του τερματοφύλακα του ΠΑΟ, Ορέστη Καρνέζη που έκανε κακή απόκρουση, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας των πρασίνων. Το Ο.Α.Κ.Α πήρε φωτιά και όλοι πίστευαν πως η υπόθεση πρόκριση είχε τελειώσει μιας και ο Παναθηναϊκός για να προκριθεί ήθελε 3 γκολ, κάτι το οποίο και θεωρούσαν όλοι πρακτικά αδύνατο. Όμως, οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα είχαν αντίθετη άποψη. 8 λεπτά αργότερα, στο 21΄, ο Kante εκτέλεσε κόρνερ και ο Cisse με κεφαλιά πέτυχε το πρώτο του γκολ απέναντι στην Α.Ε.Κ. στα 2 χρόνια παρουσίας του στο Ελληνικό Πρωτάθλημα. Η Α.Ε.Κ. προσπάθησε να αντιδράσει και άρχισε να απειλεί (κυρίως) με μακρινά σουτ, όπως αυτό του Μάκου στο 33΄, το οποίο σταμάτησε πάνω στη γραμμή Sariegi μετά από κόντρα. Ο ΠΑΟ όμως, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Νίνη, Cisse και Gilberto βγήκε μπροστά για το 2ο γκολ. Έτσι, μετά από πάσα του πρώτου, ο Γάλλος περσινός (και απ’ ότι φαίνεται και φετινός) πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος βγήκε τετ-α-τετ με τον Saja, με τον Αργεντινό όμως να σώζει σωτήρια το 1-2! Και μετά από λίγο, στο Ο.Α.Κ.Α έσκασε σαν βόμβα το πρώτο μεγάλο διαιτητικό λάθος. Ο Βύντρα έχοντας ήδη κίτρινη κάρτα από το 23΄ και με το διαιτητή να του έχει χαρίσει την κόκκινη κάρτα ήδη μία φορά σε δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Diop, κάνει ολοφάνερο χέρι κοντρολάροντας τη μπάλα με το διαιτητή Παπά να μην σφυρίζει την παράβαση! Μάλιστα, νωρίτερα θα μπορούσε να είχε αποβληθεί και ο Leto που είχε και αυτός κίτρινη κάρτα από το 11΄. Ο Αργεντινός, με συνεχή σκληρά μαρκαρίσματα και διαμαρτυρίες ακόμα και στα ball boy(!) δεν παρατηρήθηκε με δεύτερη κίτρινη που ισοδυναμεί φυσικά με κόκκινη κάρτα και αποβολή. Έτσι, φτάσαμε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (1 λεπτό), όπου ο Gilberto Silva με εξαιρετικό βολέ από το ύψος της περιοχής νίκησε τον τερματοφύλακα της Α.Ε.Κ. και έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ, που πλέον ήθελε μόλις ένα γκολ για να πάρει σκορ πρόκρισης.
       Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τέλειωσε το πρώτο. Δηλαδή, με τον ΠΑΟ να είναι στην επίθεση και να κυνηγά το σκορ πρόκρισης. Παράλληλα είχαμε και την πρώτη αλλαγή του παιχνιδιού με τον Baha να παίρνει τη θέση του Καφέ και να κάνει ντεμπούτο με την φανέλα με το Δικέφαλο στο στήθος. Στο 56΄ οι τυπικά φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του 2ου ημιχρόνου. Ο Cisse μετά από σέντρα του Leto, έπιασε καρφωτή κεφαλιά, με το Saja να πέφτει ενστικτωδώς στη δεξιά του γωνία και να αποκρούει. Στο 61΄ και ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε τα αντανακλαστικά του τερματοφύλακα της Α.Ε.Κ. Με μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ που επιχείρησε ανάγκασε τον Αργεντινό πορτιέρο να διώξει δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, όμως, ο ΠΑΟ πέτυχε το πολυπόθητο 3ο γκολ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Sariegi έπιασε την πρώτη κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στη μικρή περιοχή, όπου ήταν ο Βύντρα που με δεύτερη κεφαλιά έκανε το 1-3 με τους πράσινους να πανηγυρίζουν ξέφρενα! Το Ολυμπιακό Στάδιο πάγωσε με τον κόσμο να μην πιστεύει την ανατροπή. Ο Χιμένεθ προσπάθησε να εμψυχώσει τους παίκτες του και τους ζήτησε να βγουν μπροστά. Κάτι το οποίο και έπραξαν. Στο 69΄ ο Καράμπελας έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με το Λυμπερόπουλο να πιάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να βγαίνει μόλις άουτ. Τότε, ορισμένοι οπαδοί της Α.Ε.Κ. εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο καταστρέφοντας τις διαφημιστικές πινακίδες και βρίζοντας τους παίκτες και των 2 ομάδων. Οι παίκτες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια με τον Cisse να μένει μόνο στο γήπεδο και να μαλώνει με τους οπαδούς! Εικόνες ντροπής για ακόμη μια φορά στα Ελληνικά γήπεδα… Παρ’ όλα αυτά τα πνεύματα ηρέμησαν και μετά από λίγο το παιχνίδι ξανάρχισε. Ο Χιμένεθ μη έχοντας να χάσει τίποτα έριξε στο παιχνίδι και τους Blanco και Michel στις θέσεις των Λαγού και Μάκου αντίστοιχα. Ο κ. Φερέιρα από πλευράς ΠΑΟ έβγαλε τους Χριστοδουλόπουλο και Νίνη και έβαλε αντίστοιχα στη θέση του καθενός τους Μαρίνο και Simao, ενώ λίγο νωρίτερα ο Βύντρα αποβλήθηκε λόγω καθυστέρησης στο πλάγιο άουτ(!). Η Α.Ε.Κ. στο 80΄ έφτασε κοντά στο γκολ με κεφαλιά του Μανωλά που πέρασε λίγο άουτ. Έξι λεπτά αργότερα ο (άφαντος σε όλο το παιχνίδι)Scocco, έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει και να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 89΄ ο Κατσουράνης έγινε αλλαγή από τον Plesis με την εξέδρα να τον αποδοκιμάζει έντονα τόσο για την «προδοσία», όπως λένε οι φίλοι της Α.Ε.Κ., όσο και για την καθυστερημένη αποχώρησή του από το γήπεδο. Στο 90΄ και ενώ ο 4ος διαιτητής είχε δείξει 7 λεπτά καθυστερήσεις, ο Cisse δεν κατάφερε να νικήσει το Saja και να βάλει ταφόπλακα στα όνειρα της Ένωσης για πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου. Η Α.Ε.Κ. πλέον τα έπαιζε όλα για όλα. Τόσο ο Diop και ο Scocco, όσο και Baha σε 2 περιπτώσεις δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Καρνέζη, στέλνοντας τη μπάλα πότε πάνω του και πότε άουτ. Και εκεί που όλα έδειχναν χαμένα ο Λυμπερόπουλος κέρδισε φάουλ στο κέντρο, περίπου 45 μέτρα απόσταση από το τέρμα των πρασίνων. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Michel, ενώ είχε προωθηθεί και ο Saja. Και εκεί που όλοι περίμεναν κάποια σέντρα ο Ισπανός με μια δυνατή εκτέλεση και εκμεταλλευόμενος το τραγικό λάθος του Καρνέζη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, τον κόσμο της Α.Ε.Κ. στα ουράνια και την ομάδα του φυσικά στους «4» του θεσμού! Οι πράσινοι, παρ’ όλα αυτά διαμαρτύρονται έντονα, όχι μόνο για την αποβολή του Βύντρα, αλλά και γιατί το γκολ της Ένωσης μπήκε στο 97:30΄΄, ενώ οι καθυστερήσεις ήτα 7΄.
       Όπως και να έχει πάντως, νικητές και ηττημένοι έχουν παράπονα από το διαιτητή που μαζί με τους οπαδούς που εισέβαλλαν στο γήπεδο στο 69΄, έριξαν σκιά στο εκπληκτικό αυτό παιχνίδι. Πλέον, η Α.Ε.Κ. ετοιμάζεται για το ματς με τον Άρη στο πρωτάθλημα, αλλά και για τον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο. Στον αντίποδα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας στρέφονται καθαρά και μόνο στο πρωτάθλημα και στο προσεχές ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη.